Kamienica ul. Rynek 37, Pułtusk

Elewacja frontowa. Fot. Monika Brodowska, 2021, źródło: Res in Ornamento

Dawny Dom Księży Emerytów, obecnie Sąd Rejonowy; 1792 r. z fundacji bp Krzysztofa Hilarego Szembeka; klasycystyczny.

Budynek skonfiskowany przez władze rosyjskie po 1863 r.; użytkowany do 1939 r. jako żeńska szkoła powszechna; restaurowany w XIX w., nieznacznie uszkodzony w 1944-45, w 1947 r. odnowiony z całkowitą przebudową wnętrz, przekształceniem otworów i dodaniem prostokątnego portalu. Murowany z cegły, otynkowany. Na planie litery L, dwutraktowy, piętrowy, podpiwniczony. Elewacje z gzymsami kordonowym i wieńczącym: frontowa dziewięcio-, skrzydła pd. siedmioosiowa. Okna prostokątne w obramieniach opaskowych. Nad portalem tablica erekcyjna z 1792 r. Dachy dwuspadowe, kryte dachówką (za: Katalog zabytków sztuki w Polsce, z. 20: Pułtusk i okolice (d. powiat pułtuski), oprac. zbiorowe, Warszawa 1999, s. 97).

Dodatkowe zdjęcia obiektów udostępniamy na życzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Fundacją Hereditas.