Kamienica ul. Rynek 23, Pułtusk

Korpus główny z attyką. Fot. Mariusz Majewski, 2021, źródło: Res in Ornamento

Dawna siedziba władz obwodu pułtuskiego, obecnie Komenda Rejonowa Policji; 1826-27; klasycystyczna.

Kamienica murowana, z cegły, otynkowana. Na rzucie prostokąta, dwutraktowa, piętrowa. Fasada dziewięcioosiowa, z gzymsami kordonowym w formie listwy i kostkowym wieńczącym belkowanie, pośrodku z trójprzęsłowym pseudoryzalitem rozczłonkowanym jońskimi pilastrami w wielkim porządku i zwieńczonym attyką z datą 1827. Parter po bokach pseudoryzalitu boniowany. Na osi prostokątne drzwi nakryte odcinkiem gzymsu, powyżej balkon z żelazną balustradą. Dach niski, dwuspadowy (za: Katalog zabytków sztuki w Polsce, z. 20: Pułtusk i okolice , oprac. zbiorowe, Warszawa 1999, s. 97).

Dodatkowe zdjęcia obiektów udostępniamy na życzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Fundacją Hereditas.