niedziela, 8 grudnia, 2024

Teresa Adamiak

z wykształcenia geograf, z zamiłowania fotograf i podróżnik. Wielbicielka Warszawy i Mazowsza.

Anna Antonik

zawsze młoda duchem, kochająca swoje miasto – Warszawę – i jej historię, inwentaryzuje detale z Fundacją Hereditas od 2017 r.

Ewa Barańska

Magdalena Barańska

wielbicielka podróży, kawy, czekolady i wątróbki z baru mlecznego Złota Kurka.

Maciej Barański

Andrzej Bilecki (rocznik ’65)

miłośnik Starej Pragi, Grochowa i Saskiej Kępy. Od dzieciństwa mieszka na Grochowie, który uwiecznia na swoich skromnych zdjęciach. Jego pierwszą małą ojczyzną były warszawskie Włochy, dlatego interesuje się historią tej dzielnicy i ludźmi, którzy nadali temu miejscu jego niepowtarzalny charakter.

Aleksandra Bocianowska

Daniel Bogacki

Monika Brodowska

na co dzień oprowadza turystów po Warszawie, ale także pisze i redaguje teksty. Studiowała historię sztuki, dlatego lubi fotografować architekturę i odkrywać ślady przeszłości w pozornie zwyczajnej okolicy. Uczestniczy w projektach Fundacji Hereditas, bo – jak mówi – w ten sposób łączy przyjemne z pożytecznym: „W grupie wolontariuszy poznajemy zabytki od zupełnie innej strony (przez co sama mogę poczuć się jak turystka!), a przy okazji ocalamy je od zapomnienia” – podkreśla.

Danuta Chodowiec

analityk medyczny, pracuje w prywatnym laboratorium diagnostycznym. Miłością do Warszawy i jej historii ,,zaraził" ją mąż, Mariusz Chodowiec (również jeden z autorów zdjęć w Lapidarium). Teraz wspólnie przemierzają wszystkie zakamarki stolicy i odkrywają to, co jeszcze nie zostało odkryte.

Mariusz Chodowiec

listonosz warszawski z dłuuugim stażem. Lubi Warszawę, ale tę, która już nie wróci, a której duch jeszcze żyje w starych murach. Mówi, że miło jest łączyć pracę z zainteresowaniami, co czyni z uśmiechem. Kolekcjoner.

Anna Datkowska

założycielka i prezes Stowarzyszenia Kolekcjonerzy Czasu, Społeczny Opiekun Zabytków. Autorka książki „Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga" oraz licznych artykułów i wystaw o tematyce historycznej.

Bożena Dąbkowska

Magdalena Dobosz

Kaja Diks

cierpi na wieczny niedobór czasu. Odpoczywa, fotografując. Miłośniczka architektury i historii Warszawy oraz Kanady. Prowadzi swoją stronę Fotografiawarszawy.com, opisującą stolicę taką, jaką widzi się codziennie, z uwzględnieniem jej ukrytej, zapomnianej części. Fot. Anna Szwałkiewicz

Agnieszka Dziubiel

Wojciech Kmieć (rocznik ’95)

wiecznie ciekawy świata. Najbardziej lubi te miejsca, gdzie czas się zatrzymał, również te nadal zamieszkane. Na co dzień pracuje w Lidlu. Po godzinach oddaje się włóczędze po Warszawie. Ma dużą słabość do warszawskich dachów.

Katarzyna Komar-Michalczyk

historyk sztuki (UW), ekonomistka (SGH), pracuje w Fundacji Hereditas i miesięczniku „Stolica” (sekretarz redakcji). Lubi stąpać po starych posadzkach.

Paweł Koniuszewski

absolwent bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, miłośnik dobrej książki, muzyki jazzowej i zdrowego trybu życia. Zawodowo związany ze Śródmieściem, sercem – z całą Warszawą. Szczególne miejsce w jego sercu zajmuje Praga.

Marcin Królikowski

urodzony 17 stycznia zodiakalny warszawiak; autor impresji turystycznych zatytułowanych Przelotem po Mazowszu, które publikuje na swoim profilu na Facebooku. Uczestnictwo w dokumentacji detalu architektonicznego w charakterze wolontariusza Fundacji Hereditas skłoniło go do udziału w kursie PTTK na certyfikowanego przewodnika miejskiego po Warszawie.

Małgorzata Kubicka (rocznik ’76)

od dziecka interesuje się malarstwem. Swoją twórczość zaczynała w Młodzieżowym Domu Kultury Muranów, zostawiając pierwsze ślady farby na kartce i zagruntowanym płótnie. Skończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i wiedzę o teatrze na Akademii Teatralnej, ukończyła też podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim. Przez chwilę wymyślała hasła reklamowe jako copywriter w agencji reklamowej, napisała kilka scenariuszy do programów telewizyjnych, kilka artykułów i jeden przewodnik turystyczny.

Konstanty Kubicki

uczeń drugiej klasy liceum, pasjonat fotografii i rysunku, w przyszłości wybiera się na architekturę.

Marta Kuźmińska

Anna Laskowska

ciekawa świata.

Anna Latoch

Martyna Leciak

Joanna Lipnicka

na co dzień prawniczka, wolne chwile najchętniej poświęca Warszawie, jej historii i architekturze. Pasjonatka modernizmu warszawskiego.

Alicja Łaszcz

studiowała ochronę zabytków i archeologię, pasjonatka przeszłości, w szczególności sztuki i architektury.

Mariusz Majewski

fotograf mobilny. Pasjonat architektury XX wieku, a w szczególności miłośnik modernizmu przedwojennego i powojennego. Nieustannie dokumentujący obiekty i detale z tego okresu, dzielący się swoimi odkryciami na instagramowym koncie @funkyspion.

Małgorzata Maksymiuk

Zofia Maksymiuk

Łucja Marcinkowska

uczennica liceum w Warszawie

Robert Marcinkowski

z zawodu kartograf, z zamiłowania varsavianista z odchyleniem kolekcjonerskim; więcej informacji pod adresem rbl@interia.pl. Na zdjęciu: A – podczas prelekcji, B – podczas eksploracji, C – podczas rekreacji.

Karolina Miler

Iwona Otrębska

Anna Pajmel

lubi Pragę – za jej klimat i świetną gastronomię; cieszy ją, że Praga wzbudza zainteresowanie i pozytywne emocje. Interesuje się historią kamienic praskich. W 2017 r. wzięła udział w prowadzonej przez Fundację Hereditas dokumentacji detalu architektonicznego praskich kamienic. Swój praski świat opisuje na blogu: https://praskiwymiar.blogspot.com

Anna Polińska

od 1995 r. mieszkanka Kamionka (a wcześniej Grochowa), absolwentka Akademii Wiedzy o Mieście. Od 2016 r. uczestniczka projektów Fundacji Hereditas związanych z dokumentowaniem detali w Warszawie. „Najbardziej interesują mnie pomniki konne – może ktoś podziela moje zainteresowania?”

Maria Radziszewska

Cecylia Rotter

warszawianka od ponad 25 lat; pracująca emerytka w ciągłej podróży; w 2011 r. ukończyła kurs Fundacji Hereditas na przewodnika miejskiego, który był skierowany dla mieszkańców Pragi-Północ; uzyskała dyplomy ukończenia: Akademii Wiedzy o Mieście wg projektu dr. Marka Ostrowskiego na UW (2013), studiów podyplomowych Człowiek-Miasto-Środowisko na UW (2014) oraz studiów podyplomowych Varsavianistyka-Inwestycje Miejskie (2014).

Bożena Rudzisz

mieszkanka Kamionka, z wykształcenia orientalistka, varsavianistka, absolwentka Akademii Wiedzy o Mieście. Od 2016 r. uczestniczka projektów Fundacji Hereditas związanych z dokumentowaniem detali w Warszawie i na Mazowszu.

Kamila Rupiczak

Jolanta Senator

nieuleczalna warszawianka, wyjeżdżająca czasami w Bieszczady. Przewodnik po Warszawie i Mazowszu.

Agnieszka Sienkiewicz

Adrian Sobieszczański

Piotr Stryczyński

Towarzystwo Przyjaciół Pragi.

Anna Szwałkiewicz

Jacek Szyszko

Monika Wesołowska

rdzenna prażanka. Pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Warszawie. Społeczny Opiekun Zabytków. Zajmuje się badaniem historii Pragi i podejmuje szereg działań mających na celu popularyzację wiedzy o tej części Warszawy i jej dziedzictwie. Jest autorką inicjatywy „Z Pragą za pan brat”, autorką i współautorką książek o Pradze i związanych z nią osobach, artykułów naukowych i popularnonaukowych (publikowanych m.in. na łamach „Stolicy” i „Spotkań z Zabytkami”), kart ewidencyjnych zabytków ruchomych i nieruchomych, opracowań historyczno-konserwatorskich, opinii konserwatorskich, współautorką opracowania badań stratygraficznych kamienicy przy ul. Sprzecznej 8, tekstów i tras do multimedialnego przewodnika „Praga odNova”, współautorką wystaw, współredaktorką drugiego tomu książki „Ochota – dzielnica z klasą. Architektura i mieszkańcy” (Fundacja Hereditas, Warszawa 2019). Wystąpiła w filmie dokumentalnym Ksawery Konopacki – historia nieznana, ma na swoim koncie spacery i wykłady, również multimedialne o osobach związanych z Pragą i o praskim dziedzictwie. Od 2016 r. uczestniczy w projektach realizowanych przez Fundację Hereditas.

Jolanta Wojciechowska

miłośniczka architektury secesyjnej i stylu art déco oraz historycznych założeń parkowych. Wieloletnia przewodniczka miejska, pilotka wycieczek i przewodniczka muzealna, prowadzi stronę www.warsaw.travel.pl

Paulina Wojdat

Wiktor Wojtaś

Zeram Zeytullayeva

pochodzi z Krymu, jednak za swoje miasto uważa czystą, zieloną, elegancką Warszawę. Od ośmiu lat czuje się zainspirowana historią i architekturą tego miasta. Możliwość pozostawienia po sobie śladu w historii stolicy Polski – dzięki udziałowi w inwentaryzacji detali wraz z Fundacją Hereditas – przynosi jej wielką satysfakcję.